Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. Góra Żar oferuje atrakcje dla turystów, rowerzystów, rodzin z dziećmi, a nawet miłośników sportów ekstremalnych takich jak paralotniarstwo. Podpowiadamy zatem jak dostać się na szczyt wznoszący się na wysokość 761 m n.p.m. Pierwszą propozycją jest lekki trekking w postaci odcinka Małego Szlaku Beskidzkiego, który startuje z punktu Porąbka Zapora, przechodzi przez wierzchołek, a dalej prowadzi przez Kiczerę, Przełęcz Isepnicką i Beskid na Przełęcz Kocierską. Krótszym wariantem jest rozpoczęcie wędrówki w Międzybrodziu Żywieckim (Za Roztoki), przejście również przez Przełęcz Isepnicką i zakończenie wycieczki na szczycie Żaru, skąd roztacza się piękna panorama.
Drugą opcją, aby dostać się na górę jest wybór całorocznej kolei linowo-torowej, należącej do Polskich Kolei Linowych S.A. Skraca to czas podróży zaledwie do 5,5 minuty. Ciekawa jest sama historia taboru, który został przeniesiony na Żar prosto z Gubałówki. Od 1979 na szczyt prowadzi także droga asfaltowa, jednak jest ona przeznaczona tylko dla upoważnionych pojazdów (m.in. pracowników elektrowni i mieszkańców).
Gdy już dostaniesz się na wysokość prawie 800 metrów możliwości jest wiele. Jedną z nich jest skorzystanie z PKL Bike Park, czyli tras przeznaczonych do kolarstwa grawitacyjnego. Easy Line liczy niemal 4000 metrów, znajduje się przy kolei, a sił mogą spróbować na niej także początkujący zawodnicy. Air Line, czyli poprowadzona przez las trasa, usiana skoczniami, z których najwyższa ma aż 18 metrów. Flow Trail ucieszy średniozaawansowanych i zaawansowanych fanów dwóch kółek, którzy chcą sprawdzić swoją kondycję i techniczne przygotowanie. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z tym sportem możesz skorzystać z wypożyczalni rowerów trail, enduro, downhill, a także elektrycznych. W razie awarii przydadzą się usługi serwisowe, możesz też umówić się na szkolenie pod opieką wykwalifikowanych instruktorów.
Jeśli planujesz wypad z rodziną skieruj się w stronę dolnej stacji kolei. Czeka tutaj plac zabawa wypełnony dmuchańcami, ze zjeżdżalnią pontonową oraz huśtawkami. W sezonie letnim (od kwietnia do października) działa także park linowy Trollandia. Jest stworzony dla miłośników tyrolek i spacerów po linie o różnym stopniu zaawansowania. Na głodnych (dosłownie!) wrażeń czeka restauracja z widokiem na Krainę Beskidzkich Jezior. Posmakujesz tu lokalnych potraw takich jak zupa gulaszowa, placek po zbójnicku czy oscypek. Warto wspomnieć także o możliwości zwiedzania elektrowni szczytowo-pompowej, drugiej co do wielkości w Polsce.
Góra Żar to także miejsce, z którego często startują paralotniarze. To nie tylko świetny pomysł na prezent dla kogoś, kto uwielbia nowe wyzwania i nie boi się wysokości. To również świetna okazja, aby spróbować czegoś nowego – lotu w tandemie pod okiem instruktora. U podnóża Żaru, a konkretnie tuż pod dolną stacją kolejki PKL znajduje się także lotnisko szybowcowe.
Przez cały rok można też spotkać tutaj biegaczy, przyjeżdżających tutaj na treningi. Na szczycie Żaru co roku zlokalizowana jest meta jednego z najstarszych biegów górskich w Polsce, rozgrywanego już od końca XX wieku Biegu na Górę Żar. To również meta wieczornego Biegu na Żar. Przez szczyt przebiegają także dwie trasy Festiwalu Maraton Trzech Jezior (46 km i 25 km), jest tutaj także zlokalizowany Punkt Regeneracyjny oraz Strefa Kibica.